Organizowanie Dnia Francuskiego pod koniec marca, kiedy na całym świecie celebrowane są Dni Frankofonii, święto języka i kultury francuskiej, staje się naszą tradycją.
Nieliczni, ale pełni pomysłów i entuzjazmu romaniści, dzielą się z innymi uczniami swoim zamiłowaniem do języka francuskiego, a także znajomością kultury i historii Francji.
Na początek była prezentacja przedstawiająca Francję, Paryż i wszystko, co tylko może nam się z nimi kojarzyć; opowieści o bogactwie kultury i gastronomii francuskiej, piosenki Edith Piaf, wieża Eiffla i ślimaki. Odbył się też konkurs, sprawdzający wiedzę uczniów z zakresu historii, geografii i kultury francuskiej.
Paryż jest niekwestionowaną stolicą mody, dlatego kolejny konkurs dotyczył przygotowania przez uczniów, podzielonych na drużyny, pokazu mody. Modele byli przystrojeni we wszystko, co tylko kreatywnym projektantom wpadło w ręce, a zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę szampana.
Ukoronowaniem wydarzenia było spotkanie z kuchnią francuską i daniami przygotowanymi przez uczniów ; pysznymi naleśnikami i ciastami.
Już myślimy o tym, jak zaskoczyć uczniów i nauczycieli w przyszłym roku.
Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.
Poniżej przypominamy kilka ciekawostek związanych z frankofonią:
– szacuje się, że około 220 milionów osób na świecie posługuje się językiem francuskim
– przewiduje się, że w ciągu najbliższych czterdziestu lat, liczba ta wzrośnie trzykrotnie
– na świecie działa Międzynarodowa Organizacja Frankofobii (OIF), zrzeszająca 77 krajów
– w 32 krajach OIF język francuski jest jedynym lub jednym z kilku języków urzędowych
– w Unii Europejskiej jest to drugi najczęściej używany język obcy i drugi język ojczysty
– język francuski jest trzecim, po angielskim i chińskim, językiem biznesu