Podczas wykładów odbywających się na Wydziale Chemii UG dowiedzieliśmy się o sposobach oceny jakości różnego rodzaju wody oraz o zanieczyszczeniach wody spowodowanych mikroplastikiem. Mikroplastik to bardzo małe cząsteczki plastiku, których nie ma możliwości wyodrębnić z wody w oczyszczalni ścieków. Toteż te niewidoczne dla oka cząsteczki trafiają z oczyszczalni do wód powierzchniowych, skąd dostają się do organizmów ryb i ludzi. Nagromadzony tam mikroplastik nie rozkłada się i powoduje różnego rodzaju choroby.
Na warsztatach mogliśmy porozmawiać m.in. ze studentami kierunku Chemii i ochrony środowiska, którzy prezentowali różnego rodzaju doświadczenia chemiczne, zapoznaliśmy się z metodą oczyszczania i tym samym uzdatniania wody przy użyciu węgla aktywnego lub ozonu. Hitem okazało się ?koło fortuny?, w którym po odpowiedzi na różnego rodzaju pytania, mogliśmy wygrać interesujące nagrody.
Zwieńczeniem dnia był wykład poprowadzony przez Katarzynę Bosacką ? autorkę programów: „Wiem co jem”, „Co nas truje?”, „EkoBosacka” itp. Wydaje się, że pani Bosacka przekonała większość z nas do picia wody z kranu (nie z plastikowych butelek) oraz zmniejszania ilości plastiku w naszym życiu i zastępowania go bardziej ekologicznymi produktami. Ponadto zainspirowała nas do ?mądrego konsumpcjonizmu?, który zastosowany przez ogół może znacząco wpłynąć na dalszy los naszej planety.