W dniu 24.03.2017 o godzinie 12:00 odbył się u nas w szkole wykład Pani dr Angeliki Kaczyńskiej z Wydziału Biologii UG pt . ?Metoda uwrażliwiania komórek nowotworowych na klasyczne terapie przy użyciu naturalnie występujących izotiocyjanianów?. Wykład miał na celu przybliżenie wiedzy z zakresu nowotworzenia oraz metod leczenia nowotworów ze szczególnym uwzględnieniem nowotworu piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem kobiecym na świecie.
Dr Angelika Kaczyńska w swojej pracy badawczej sprawdzała, czy można łączyć komercyjnie stosowane leki z naturalnymi substancjami aktywnymi biologicznie. Naturalnie występują one w roślinach kapustowatych ? brukselce, kapuście, kalafiorach, brokułach, a także w rzodkwi czy też rukoli?. To szansa nie tylko na poprawę skuteczności terapii, ale też na ograniczenie skutków ubocznych, takich jak gorączka, wymioty czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Pani dr Angelika Kaczyńska podkreśliła iż obecne terapie bywają nieskuteczne, ponieważ niektóre komórki rakowe od początku wykazują oporność na stosowane leki, a inne mogą jej nabrać z czasem. Często guz pierwotny początkowo się kurczy, gdyż eliminowane są komórki wrażliwe na lek, ale później wzrastająca populacja komórek lekoopornych może doprowadzić do postępu choroby i dodatkowo spowodować powstanie lekoopornych ognisk przerzutowych.
Dr Angelika Kaczyńska wyjaśniła, iż izotiocyjaniany, zawarte w roślinach kapustowatych, powstają na skutek rozpadu większych związków organicznych- glukozynolanów pod wpływem enzymu zwanego mirozynazą. Dodatkowo są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm. Pani doktor wyjaśniła: ?Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że sulforafan, jeden z najlepiej poznanych izocjocjanów ma nie tylko działanie chemoprewencyjne, czyli zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych, ale także działanie antynowotworowe, hamując ich rozwój na każdym z etapów procesu nowotworzenia. Badania naszego zespołu wykazały, że sulforafan skutecznie hamuje wzrost komórek raka piersi należących do wielu różnych linii komórkowych. Nikt jednak wcześniej nie łączył izotiocyjanianów z komercyjnymi lekami i nie próbował stworzyć takiej terapii?. Dzięki Pani dr Angelice uczniowie dowiedzieli się, że dieta wzbogacona o rośliny kapustowate może uchronić nas przed chorobą nowotworową.
Po wykładzie uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Wykład okazał się tak interesujący, że cześć osób dyskutowała jeszcze z panią Angelika na szkolnym korytarzu.